Svět,je nádherná kniha,ale ne pro toho,kdo v ní neumí číst.

Sopky

8. května 2006 v 15:27 |  PŘÍRODA
Vulkán nebo-li sopka je geomorfologický útvar obvykle tvaru hory, kde roztavená skála magma vystupuje na zemský povrch. Na naší planetě se obvykle vyskytují podél hranic litosférických desek a v takzvaných horkých bodech (angl. hotspot). Horkým bodem je například pod Havajským souostrovím. Sopky se vyskytují na v jiných tělesech sluneční soustavy, například na Jupiterově měsíci Io.
Výlev lávy sopky Kilauea. Zvětšit Výlev lávy sopky Kilauea.

Vznik vulkánů

Druhy tektonických zlomů a vulkánů. Zvětšit Druhy tektonických zlomů a vulkánů.
Podle teorie deskové tektoniky se zemská kůra skládá z mnoha pevných desek, které plují na svrchní polotekuté části zemského pláště. Tato část se nazývá astenosféra. V místech, kde se desky stýkají, ale navzájem se podsunují či nadsunují jedna na druhou, bývá zemská kůra rozlámaná tak, že si zde magma, které je pod velkým tlakem, může najít cestu na zemský povrch. Tímto způsobem vzniká kráter sopky.
  • Jestliže je kráterem vyvrhována střídavě láva, sopečný popel, lapily či pumy, které se ukládají okolo jícnu, vzniká kuželovitá hora - sopka. Klasickým případem je Fudži v Japonsku či Kilimandžáro v Tanzanii.
  • Opakováním sopečných výbuchů a ukládáním nových vyvrženin sopka roste nejen do výšky, ale i do šířky, a tak se některé z nich stávají největšími horami světadílů, například Mount McKinley (6 194 m) Severní Ameriky nebo Aconcagua (6 959 m) Jižní Ameriky.
  • Pokud sopečná činnost ustane, láva v kráteru utuhne a vytvoří tak pevnou zátku. Obnovený podzemní tlak magmatu nebo plynů může tuto zátku vyrazit a tak dojde k opětovnému sopečnému výbuchu.
  • V jiných případech si láva otevírá na povrch nové cesty, které ústí na svazích sopky - ty se pak nazývají parazitické krátery.
  • 5 až 30 km po povrchem se nachází tzv. magmatický krb, místo odkud magma expanduje kráterem na povrch. Po prudkém sopečném výbuchu může tento magmatický krb vyhasnout, čímž se vytvoří ohromná podzemní jeskyně. Velmi často se stává, že se vrchol sopky zřítí právě do těchto míst, pak se vytvoří rozsáhlý kráter zvaný kaldera. Kaldery se často zaplňují vodou a vytvářejí kráterové jezero. Kráterová jezera mohou mít průměr mnoha kilometrů. Největší známá kaldera se nachází v oblasti Aso na japonském ostrově Kjúšú.

Erupce vulkánů

Schéma erupce vulkánu. Zvětšit Schéma erupce vulkánu.
Nám, kteří žijeme na "vyhaslé půdě" se v souvislosti se sopkami vybavují katastrofální erupce, které si vyžádaly mnoho lidských obětí a zničení měst. Muselo v historii dojít k tolika katastrofám?
Sopka Vesuv. Zvětšit Sopka Vesuv.
Aktivita sopky Etna. Zvětšit Aktivita sopky Etna.

Typy erupcí

Chování sopky záleží na složení a struktuře zemské kůry v jejím okolí a na stupni tuhosti lávy. Erupcí je několik typů, pojmenovaných podle jejich charakterů. Láva vytékající z kráteru modeluje tvar sopky, a proto je tvar sopky závislý na charakteru erupce. Každý typ erupce vytváří jiný tvar sopky.
Erupce hory sv. Heleny 18. května 1980. erupce hory Svaté Heleny
zajímavosti
  • Sopečný popel a prach, který se dostal do stratosféry po výbuchu hory svaté Heleny roku 1980 a Pinatuba roku 1991, údajně ovlivnil na několik let světové klima.
  • Podle historických pramenů vybuchl asi 1500 l. př. Kr. sopečný ostrov Santorini v dnešním Egejském moři. Dnes je Santorini oblíbený cíl mnoha turistů, nicméně po tomto výbuchu se vytvořila vlna tsunami, která mířila přímo na Krétu. Podle vzorků sedimentů se dnes vyvozuje, že vzniklá vlna byla vysoká přibližně 150 metrů a její zaplavení Kréty zničilo vyspělou minojskou civilizaci.
Láva tekoucí přes silnici pod sopkou Kilauea. Zvětšit Láva tekoucí přes silnici pod sopkou Kilauea.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 veverka veverka | E-mail | 3. ledna 2010 v 12:57 | Reagovat

to je bomba faakt hustý to muselo být těžké co?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama