Svět,je nádherná kniha,ale ne pro toho,kdo v ní neumí číst.

Venuše

20. května 2006 v 21:54 |  Vesmír
Foto k článku Venuše

Profil palnety


Hmotnost (kg)....................................4.87 x 10^24
Průměr (km)......................................12104
Průměrná hustota (kg/m^3) .......................5250
Úniková rychlost (m/sec).........................10400

Stední vzdálenost od Slunce (AU).................0.723
Rotační perioda (délka dne v poz. dnech).........243.0
Oběžná perioda (délka roku v poz. dnech).........224.7

Zkosení (naklonění osy ve stupních)..............178
Sklon oběžné dráhy (ve stupních).................3.39
Extentricita oběžné dráhy(kruhová odchylka)......0.007

Střední teplota povrchu (K).....................726

Nejvyšší bod.....................................Maxwell Montes
(o 17km větší než je poloměr planety)
Složení atmosféry................................96% oxid uhličitý,
3% dusík,
0.003% vodní páry
Složení povrchu..................................čedičové kameny
a přetavené horniny

Venuše v barvách

Modravá barva Venuše je účinkem kolorizační techniky, která byla použita ke zvětšení kontrastu mraků a ukazuje, že tento obrázek byl pořízen skrz fialový filtr. Rysy v sírově kyselých mracích jsou nejlépe patrné právě ve fialovém světle a ultrafialovém záření. Tento obrázek ukazuje pás mraků táhnoucí se od západu k východu a světlejší polární čepičky. Vlastností těchto mraků je, že se dokáží pohybovat až rychlostí 370 km/h (230mph)

Krátery

Tři velké krátery s rozsahem průměru od 37 km (23 mi) do 65 km (40 mi) jsou viditelné' v rozpraskaných pláních. Jsou zde také viditelné stopy po nárazech meteoritů. Drsný radar nezachytil obvody kráterů, jsou však vidět výstupky i centrální vrchol. Dno kráteru se může zdát tmavé, neboť tyto krátery jsou hladké' a vyplněné lávou. Vulkanický původ hor je patrný v jihovýchodním rohu. Hory mají rozsah v průměru od 1 do 12 km (0.6-7 mi); některé' mají vrásy, typické pro vulkanické štíty.

Světlé pláně

Vlevo, podél centrální hrany obrazu je shluk vulkanických kopulí o průměru od 1.5 km (1 mi) do 7.5 km (5 mi). V některých místech kopulí jsou prasklinky táhnoucí se až do spodní části obrazu a končí ve tmě, kde se kříží pravoúhle dalšími prasklinkami.Vztah mezi těmito rysy dokazuje, že se zde vyskytlo více vulkanických aktivit.

Ovda Regio

Tektonická továrna v oblasti Ovda Regio směřuje z východu na západ. Velké, pro radar nezachytitelné oblasti jsou pravděpodobně tectonicky formovaná jezírka, která byla vyplněna tryskající lávou. To vysvětluje jejich hladký povrch zachycený Magellanským radarovým systémem.

Hřebeny a koryta

Na tomto jasném, hladkém terénu Alpha Regio je řada koryt, hřebenů a prasklin rozbíhajících se na všechny strany. Délka těchto útvarů se pohybuje od 10 km (6.3 mi) do 60 km (37 mi). Výška Alpha Regio přesahuje 4 km (2.5 mi). Níže položené oblasti se jeví na radaru jako tmavé fleky a mohou být vyplněny lávou. Sopky se jeví jako jasné skvrny na hladkých pláních. Všiměte si sopky vpravo nahoře. V centru této 35 km (22 mi) velké sopky je vrcholek; její západní hrana může být buď sutinový tok, nebo lávová řeka. Černá políčka představují chybející data

Vysočiny

Několik tektonických událostí zformovalo tento složitý terén, který je součástí vnitřku Ovda Regio. Tyto hřbety jsou široké 10-20 km (6-12 mi) pravděpodobně vnikly vrstvením krusty v pravém úhlu na hřeben. Největší údolí, obzvlášťe 20 km (12 mi) široké údolí vedoucí napříč obrazem, bylo vyplněno tmavým materiálem, pravděpodobně lávou. Spletitost Ovda Regio svědčí o dlouhé histori tektonických deformací.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama